Евгения Павлова Бончева – по мъж д-р Елмазова, с псевдоним Евг. Марс, макар и родена в Самоков, има дълбоки етрополски корени – по линията на баща си Павел Бончев и тесни родствени връзки с друга известна етрополска фамилия – Бръмбарци (Бръмбарови)
Това е видно и от родословното дърво на Бончовци в генеалогичното изследване „Родословна книга на Етрополе” на историка Александър Тацов – част от тритомния историчeски ръкопис на автора „Етрополе във вековното си минало”. Трите тома бяха издадени в печатния им документален вариант през 2012 г. (Сборникъ книги, статии и материали за София, Столична община и Етрополе, София, 2012 г.), с изключение на Родословната книга, която за сега е в печатен дигитален вариант.

Макар да не са родени във „великом града Етрополия”, Евгения Марс и проф. Христо Бръмбаров (световно известният оперен певец и музикален педагог), имат етрополски корени . Те са и роднини по бащина линия. Връзката между двете имените етрополски фамилии, е Геца Бръмбарова (по баща), или както са я наричали по-късно – баба Геца.
Геца е дъщеря на Васил Бръмбаров (основател на рода Бръмбарци). Един от шестте й братя и сестри е Васил – дядо на проф. Христо Бръмбаров.
Друг от братята на Геца, е известният етрополец Христо Василев Бръмбаров, участник в легиите на Г.С.Раковски и четата на П. Хитов, загинал като опълченец по време на Руско-турската война.
След като овдовява, баба Геца се жени заоснователя на рода Бончовци – Бончо Нинов – баща на Павел Бончев и дядо на Евгения Марс. Баба Геца е втора жена на Бончо и довежда в семейството едно от рождените си деца – Христена.
„КОЙ Е БАЩА НА ЕВГЕНИЯ ПАВЛОВА БОНЧЕВА – МАРС”?!
При честване м.г. на 170 години от рождението на Иван Вазов, в комплекс „Етрополия”, гр. Етрополе, възникна парадоксалният въпрос – „Кой и откъде е родом бащата на Евгения Марс”?!.
Добре познатата етрополка Иванка Гръбчева изнесе интересни данни за няколкократните посещенията на Иван Вазов и Евгения Марс в Етрополе и Етрополския манастир, като посочи всеизвестния факт, че Евгения Бончева, по мъж д-р Елмазова, макар и родена в Самоков, има етрополски корен по бащина линия , т.е. нейният баща, Павел Бончев, е етрополец.
Петко В. Петков, етрополският изследовател в областта на историята на нашия град, й опонира, че само майката на Евгения Марс е етрополка?! и се позова на свое изследванеза генеалогията на нейните родители, публикувано в книгата му „Етрополе в отминалите времена” (изд. „Изток-Запад”, 2005, с. 516).
По-долу публикуваме неговото родословното дърво на фамилията Бончевци по П.В. Петков:

На пръв поглед, различията между двете родословни схеми, като че ли не се големи (Петков е посочил, че при съставянето й е ползвал данните на Ал. Тацов, което е видно и от някои от бележките към двете схеми.)
Кардинални са обаче различията по отношение родословието на самата Евгения Марс.
В схемата на Ал. Тацов, баща на Евгения е очевидно етрополецът Павел Бончев. В тази на Петко Величков, етрополецът Павел Бончев й е дядо (?!), а майка й е Йордана/Йонка (?!). За баща й не са посочени данни. В своите бележки към схемата П. Петков, твърди:
„Смятам, че от нея Йордана (Йонка) е родена Евгения Марс, т.е. тя е дъщеря на Йонка, а не както я дава Ал. Тацов, че Евгения е сестра на Йонка.”?!
За да обоснове своето твърдение, авторът се позовава на Българската енциклопедия на бр. Данчови, но цитираните данни от енциклопедията явно нямат връзка с тезата му: ” … Защото в Бълг. енциклопедия на бр. Данчови е записано: Евгения д-р Елмазова (а не адвокат) е родена в Самоков през 1879 г., отрасла и изучила в София …” ?!
В родосл. схема на Александър Тацов не се твърди, че „Евгения е сестра на Йонка”, а че Йонка е сестра на баща й Павел Бончев – т.е. леля на Евгения Марс! Като сестра на Евгения изрично е посочена Йордана!
Остава неизвестно защо П. Величков е посочил като майка на Евгения – Йордана/Йонка, още повече, че между имената Йордана и Йонка няма нищо общо. А и в схемата му фигурира сестра на Павел Бончев на име Йонка – както при Ал. Тацов
Никъде в известната ни литература и публикации в Интернет, няма данни за друг баща и друга майка на Евгения Марс, освен Павел Бончев от Етрополе и Екатерина Попова – Бончева от Орхание.
Във всички публикации бащиното име и моминската фамилия на Е. Марс са : „Евгения Павлова Бончева – по мъж д-р Елмазова, спсевдоним Евг. Марс”.
След направени допълнителни проучвани в общинската библиотека в на град Самоков, с любезното съдействие на уредничката на отдел Краезнание, ми бе предоставено копие от интервю на Петко Тихолов с Евгения Марс, вероятно препечатка, във в. „Софийска правда” през 1978 г., в което самата Евгения казва:

в-к „СОФИЙСКА ПРАВДА”, год. ХХІV, бр. 48, 21 април 1978 г., с. 4
Разговарях и с Живка Стоева, автор на голямо изследване за живота и делото на Евгения Марс, част от което е публикувано в Интернет. Предварително бях установил, че в статията й, като родители на Евгения изрично са посочени – Павел Бончев от Етрополе и Екатерина Бончева (по мъж) от Орхание (Живка Стоева, сп. Език и литература. София, №1 от 1998 г., с. 131 – 141).
Майката на Екатерина Бончева е била първата жена–учител в Орхание, омъжена за местен свещеник. Самият Павел Бончев е бил един от видните търговци в Самоков и известен общественик в града. След установяването си в София е бил и пом.-кмет в Софийската община (или общински съветник?).¹
Госпожа Ж. Стоева, , ми обърна внимание, че данните за родителите на Е.М. е получила лично от снаха й – Лиляна Елмазова, съпругата на Павел Елмазов.
Изложеното до тук отново доказва, че бащата на Е. Марс е Павел Бончев от Етрополе, а майка й – Екатерина Павлова – по мъж Бончева от Орхание. Бащата на Екатерина е бил свещеник, а майка й – първата жена – учителка в Орхание (може би по-точно в Самунжиево?).
За онези, за които представляват интерес най-новите данни за живота и творчеството на Евгения Марс и духовната й връзка с Иван Вазов – в Държавна агенция „Архиви” м. г. постъпи голямо дарение от фамилията Елмазови, с документи, писма и фото-материали в тази област – Фонд 69 К. Там намира и снимка на Павел Бончев.
ЦНТ
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
/1/ Интересен факт: Най-дълго управлявалия Секретар на Софийската община, е етрополецът Кръстю Данчев – от 26.01.1901 г. до 04.07.1922 г. – повече от 21 години! След него се нарежда пак етрополец – Александър Тацов – повече от 8 години – 1924 – 1932 г.!
Много вероятно е, Павел Бончев да е служил в общината заедно с нейния секретар Кр. Данчев от Етрополе.
Автор: Цвета Тацов