На 29 септември е Световният ден на сърцето, обявен през 1999 г. от Световната федерация на сърцето (WHF) и Световната здравна организация (WHO).
Целта на инициативата е чрез различни събития по света да се повиши информираността на обществото относно сърдечно-съдовите заболявания, опасността за здравето, която представляват, и превенцията им – се отбелязва на страницата на Министерство на здравеопазването.
Сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) са най-честата причина за преждевременна смърт. В здравния статус на населението над 90% от смъртните случаи в света и повече от 50% в Европа са резултат от тях. В България 65% от общата смъртност на населението се причинява от ССЗ.
Сърдечно-съдовата система е подложена на непрекъснато въздействие на различни рискови фактори, които увреждат сърцето и кръвоносните съдове и често имат фатални последствия.
Рисковите фактори за ССЗ са обратими и необратими.
Необратими рискови фактори са:
· Пол;
· Възраст;
· Наследствена предразположеност.
Обратими рискови фактора са:
· Тютюнопушене;
· Липидни нарушения;
· Затлъстяване – особено с голяма коремна обиколка;
· Високо кръвно налягане;
· Липса на физическа активност;
· Висока кръвна захар или диабет;
· Психологически стрес.
Хранителни фактори, повлияващи липидния статус
Високият прием на животински мазнини е свързан с повишаване нивата на общия и „лошия“ холестерол.
Повишения прием на растителни мазнини и мазнините на рибата могат да намалят общия и „лошия“ холестерол в кръвта. Основни източници на растителни мазнини са: растителните масла, овесените ядки, авокадото, ядковите семена. Мазнините на рибата са много полезни за намаляване образуването на кръвни тромби, което от своя страна води до намаляване риска от сърдечен инфаркт и мозъчен инсулт.
Растителните храни (плодове, зеленчуци, зърнени и бобови храни) съдържат растителни влакнини, които помагат за изхвърлянето на холестерола от организма. Те съдържат и вещества с антиоксидантно действие, защитаващи мастните киселини в състава на мембраните на клетките от окисление в организма. По този начин намаляват риска от атеросклеротични промени на съдовете.
Хранителни фактори, повлияващи риска от високо кръвно налягане
· Затлъстяване;
· Повишена консумация на готварска сол;
· Прекомерна консумация на алкохол.
Препоръки за хранене за намаляване риска от сърдечно-съдови заболявания:
· Висока консумация на зеленчуци и плодове (минимум 400 г дневно);
· Увеличаване консумацията на пълнозърнест хляб, зърнени храни и бобови храни;
· Млякото и млечните храни да са с ниска масленост;
· Увеличаване консумацията на ядки (специално орехи) и семена;
· Употреба предимно на растителни масла;
· Редовна консумация на риба, поне веднъж седмично;
· Намаляване консумацията на сол до 5 гр. дневен прием;
· Ранна профилактика още в детска възраст – чрез създаване на здравословен модел на хранене и оптимална двигателна активност на децата и учениците;
· При възрастното население основният акцент в профилактиката е свързана с контрол на основните рискови фактори, водещи до ССЗ. Редовни профилактични прегледи при личния лекар и своевременни консултации със специалисти;
· Контролът на стойностите на артериалното кръвно налягане, кръвната захар и общия холестерол има решаваща роля в ранното откриване на сърдечно-съдовите заболявания и тяхното лечение.
РЗИ – Софийска област
Дирекция „Обществено здраве“
Отдел “Профилактика на болестите и промоция на здравето”