*

По думите на новият кмет, щяха да бъдат прекратени корупцията и непрозрачните практики. Въпреки усилията, които положи, няма никакви доказателства за успех по тази точка. Прекратяването на обществените поръчки, засегнати по-долу в материала, и приемането на пряко договаряне, създават съмнения за налагане на нов стил – стил Александров. Липсата на действия в тази посока е особено разочароваща за гражданите, които се надяваха на по-чисто управление. Кметът изглежда предпочита да неглижира този проблем, оставяйки съмнения дали има реална воля за промяна.

Още с встъпването си в длъжност без да се е запознал с административните кадри и техните възможности, кметът Александров освободи под натиск служители с образование и доказани качества в сферите, в които работеха. На тяхно място бяха назначени хора по партийни и „шуробаджанашки“ принципи. Всичко това доведе до десетки хиляди лева разход на общината /данъкоплатеца/ за компенсации на освободените служители и което е по-важно – некомпетентно управление. И за да не сме голословни, ще се спрем на някои назначения:

1.1 Назначена бе за заместник кмет – г-жа Катя Симеонова – човек, който не е живял в нашата община и не познава проблемите й;

1.2 Освободена г-жа Валентина Делчева – главен архитект; назначена г-жа

Камелия Кънчева – съжителства на съпружески начала с г-н Христо Драганов – брат на г-н Драгомир Драганов – изпълнителен директор на „Елаците Мед“ АД;

1.3 Освободена г-жа Наталия Цветкова – директор на Исторически музей Етрополе – назначена г-жа Галя Дикова Иванова – в роднински отношения с брата на г-н Владимир Александров;

1.4 Освободена г-жа Ива Стефанова – директор на Социален патронаж – назначена г-жа Валя Андреевска – г-н Александров – кръстник на децата ѝ;

1.5 Освободена Катя Йорданова – домакин-касиер в Социален патронаж – назначена Юлия Василева – съпруга на г-н Васил Нинов – кандидат за народен представител от БСП и служител в „Елаците Мед” АД;

1.6 Освободена Десислава Маринова на длъжност разносвач на храна –назначена Галя Чипева – снаха на зам. кмета Паулина Чипева;

1.7 Освободена г-жа Стефка Христова – н-к отдел – назначена Венета Златева – човек, който никога не се е занимавал с такава дейност;

1.8 Освободена Станимира Хаджиева – ръководител на звено „Спортни имоти” – назначен Детелин Петков със средно образование;

1.9 Освободена Марина Нешева – назначена Даяна Георгиева – баща ѝ е ревизор в „Елаците Мед” АД;

1.10 В кметствата по селата бяха освободени хора на граждански договори, които бяха в помощ на кметовете и населението, и бяха назначени служители на длъжност „старши специалист”, които изцяло дублират функционалните задължения на кметовете и заплатите им са излишен разход за общината.

Назначени лица по села:

С. Брусен – Гинка Цолова – кандидат за кмет на село Брусен от БСП;

С. Лъга – Пенка Цветкова – майка на Цветелина Цветанова – кандидат за кмет на село Лъга от БСП и служител на „Елаците Мед” АД;

С. Ямна – Марийка Иванова – кандидат за кмет на село Ямна от БСП;

С. Малък Искър – Николай Николов – кандидат за кмет на Малък Искър от БСП.

Други назначения в общинската администрация:

Стилияна Кръстева – старши специалист местни данъци и такси – с родители, работещи в „Елаците Мед” АД;

Ивелина Петрова – финансов контрольор – от листата на БСП за общински съветник;

Светлана Иванова – счетоводител – съпругът ѝ работи в „Елаците Мед” АД;

Цветелина Юрукова – младши експерт човешки ресурси – мъжът ѝ работи в „Елаците Мед” АД;

Зорница Георгиева – главен инспектор рек. кадастри и незаконно строителство – мъжът ѝ работи в „Елаците Мед” АД;

Инна Петрова – еколог – съпругът ѝ работи в „Елаците Мед” Ад;

Силвия Димитрова – младши специалист – съпругът ѝ работи в „Елаците Мед” АД;

Георги Христов – главен експерт системен администратор – служител и на„Елаците Мед” Мирково – на 4 часа;

Владимир Василев – директор на БКС – Етрополе – бивш работник на „Елаците Мед” АД;

Ценко Цолов – шофьор – пенсионер от „Елаците Мед” АД;

Мартин Недялков – шофьор – пенсионер от „Елаците Мед” Ад.

Кметът обеща значителни подобрения в социалните услуги, като акцентира върху образованието. Обещанията за увеличаване на финансирането на училищата и осигуряване на по-добри здравни грижи обаче останаха по-скоро добри намерения. Липсата на адекватни социални услуги продължава да е сериозен проблем. Освен това, многократните призиви на кмета за социално включване и равни възможности не доведоха до конкретни резултати. Програмите за социална интеграция са или слабо финансирани, или неефективни.

По темата за ремонтиране на детските градини: пълна лъжа е твърдението му от трибуната на празника на миньора, че за първи път се ремонтират детски заведения. Ремонтът на един кухненски блок и едно санитарно помещение, съчетано с рязане на ленти и много снимки, за него е атестат за добре свършена работа.

 1. За първи път в ОУ „Христо Ботев” няма ученици в първи и втори клас, като догодина вероятно няма да има и трети клас. Това поставя въпроса за бъдещето на училището с дългогодишна история.

2. За първи път от години се спира безплатната храна за учениците в СУ „Христо Ясенов”.

3. Цената на задължителните ученически униформи е увеличена с 30%.

Инициативата на кмета за финансово стабилизиране на болницата с предоставяне на бонуси в размер на 200 лв. на родилите майки в АГ-отделението въобще на проработи. Няма промяна в броя на новородените в сравнение с предходната година.

Назначаване на административен директор в медицинския център –Любомира Митева, неживуща в общината, назначена без конкурс, със заплата два пъти по-висока от управляващия медицински център – д-р Глогов.

Един от основните акценти в предизборната платформа на кмета беше подобряването на инфраструктурата в града. Обещанията за нови пътища и изграждането на зелени пространства вдъхнаха надежда на гражданите, че проблемите с лошата инфраструктура ще бъдат решени. Въпреки това, за една година управление реалният напредък в тази сфера е минимален. Част от проектите, които трябваше да бъдат завършени още през първата половина на мандата, дори не са започнали. Забавянето се оправдава с „административни пречки” и „непредвидени финансови проблеми”, но за гражданите това е поредният пример за липсата на ефективност и планиране. Реалността отговаря на следното:

1. Проектът за енергийно обновяване на спортна зала №1 е прекратен поради липса на кандидати и преминаване към пряко договаряне.

2. Проектът за енергийно обновяване на спортна зала №2 също е прекратен поради липса на кандидати.

3. Проект за енергийно обновяване на административна сграда на адрес гр. Етрополе, бул. „Руски” 88 е прекратен поради липса на подадени оферти.

4. Основни ремонти на общински улици са прекратени на три пъти поради грешки в количествено-стойностните сметки или неподходящи оферти.

5. Проект за основен ремонт на улици в гр. Етрополе (етап 1) също е прекратен.

6. Няма реализиран проект за разширяване на гробищния парк, след като старото ръководство изкупи парцелите за разширението и остави изготвен проект.

Една година упорита работа за реализиране на „новото начало” се сведе до следното: от мъжки футболен отбор, борещ се за влизане в професионалния футбол с отбори от Перник, Кюстендил, Сандански, дублиращите отбори на ЦСКА и Левски и др., през есента на 2023 година, през настоящата 2024 година играем в „А” окръжна група и от първите 5 срещи имаме три загуби от: „Церово” Костинброд и Драговищица. Във футболната школа на Христо Стоичков, въпреки проведените няколко кастинга, записалите се деца през тази година са с 6 по-малко.

Борбата – без никаква промяна и развитие.

Ред е и на волейбола.

По време на кампанията си, кметът говореше за привличане на инвестиции и подобряване на бизнес климата в града, което да стимулира икономическия растеж. Той се зарече да намали бюрокрацията, да улесни процедурите за стартиране на бизнес и да създаде условия за привличане на нови инвеститори. Година по-късно, тези намерения не са довели до съществена промяна. Местните бизнеси все още се сблъскват със същите бюрократични пречки, а нивата на новите инвестиции остават незадоволителни. Вместо обещаният икономически подем, градът продължава да страда от липсата на адекватни мерки за подпомагане на бизнеса и създаване на работни места.

Една от най-сериозните критики към новото управление е липсата на ефективен диалог с гражданите. Докато кметът по време на кампанията обещаваше прозрачност и активно участие на обществото в процесите на вземане на решения, след изборите тези обещания останаха на заден план. Местните жители често се оплакват, че не са информирани за важни проекти и че мнението им не се взима предвид. Гражданските инициативи и протестите срещу някои спорни решения на общината също остават без реакция, което води до нарастващо напрежение и недоволство.

1.Липсата на коментари в главната страница на общината не позволява изказването на каквито и да било мнения, опровержения или запитвания. Което всъщност е цензура – проста, но сигурна.

2. Не се търпи оспорване или коментари по повод управлението и дейността на кмета и хората представляващи него.

3. Спрян е от печат общинския вестник „Етрополски преглед” излизащ от 1923 г., а неговото място бе заето от корпоративното издание на „Елаците Мед” Ад, вестник „Етрополе за хората”.

След една година на управление, новият кмет не успява да отговори на очакванията на избирателите и да реализира ключовите си обещания. Инфраструктурните проекти са в застой, социалните услуги не показват значителен напредък, борбата с корупцията е по-скоро незадоволителна, а бизнес климатът остава несигурен. Най-голямата слабост обаче е липсата на ефективен диалог с гражданите, които се чувстват игнорирани и разочаровани. Въпреки това, все още има време за промяна.