За пореден път г-н Димитър Димитров, кмет на Община Етрополе в продължение на два мандата, доказва, че когато имаш справедлива кауза, трудностите не са от значение.
Той алармира отново за екологичния проблем на Етрополе този път в телевизионния ефир на Телевизия Евроком, заедно с представителя на „Екогласност“ Емил Георгиев.
Предлагаме ви акценти от разговора:
Гласност получи подписката от 169 жители на Етрополе, които споделят, че е надвиснала огромна екологична опасност на територията на общината в резултат на безконтролна многогодишна дейност при добива на медно-порфирни златосъдържащи руди в находище „Елаците“ от концесионера.
ПК „Екогласност“ се е свързал с акредитирана лаборатория и са извършени проби, взети от реката и от водата в градския водопровод. „Резултатите от лабораторните изследвания са ужасяващи“, коментира Емил Георгиев.
Според данните от м. май т.г. утайките, събиращи се от рудника в река Малки Искър, са 84 пъти над пределно допустимата концентрация. Завишени са показателите и на много други вещества във водата.
Димитър Димитров, който беше кмет на общината в продължение на два мандата, съобщи, че като такъв е възлагал проверки на лицензирани лаборатории, независими една от друга, за изследване на водите на река Малки Искър, която преминава през града и няколко села. „Всички лабораторни изследвания показват, че реката е мъртва“, подчерта г-н Димитров.
Той се позова на Конституцията, в която се казва, че Р България поддържа опазването на околната среда, гражданите имат право на здравословна среда и отбеляза, че с дейността си рудникът грубо погазва Конституцията и редица законови и подзаконови нормативни актове.
От септември 2023 г. е изпратено писмо до 11 институции за екологичното замърсяване, което е оставено без отговор.
Въпросът е задаван и на народни представители, и на държавници, посочи той, и припомни, че според концесионния договор има редица задължения като мониторинг, на въздуха, на почвата, на подпочвените води; на кого са длъжни да се докладват резултатите; през какъв период се прави.
„За осем години никога не получих такъв доклад за замърсяване като кмет“, посочи той и попита:
Защо контролните органи не се интересуват – спазват ли се концесионните договори? Кое кара тези институции да бездействат?
Написал съм десетки писма – няма отговор.
През 2022 г. в началото помолих тогавашния министър-председател, който ме прие и изпрати при министъра на екологията.
Той събра зам.-министрите и политическия кабинет, пред които изнесох данните, и те казаха, че ако това е вярно, това предприятие трябва да бъде затворено.
Аз не съм заинтересован да се затвори това предприятие, в него работят близо 700 души; а да се решат екологичните проблеми.
Аз съм за това – предприятието да е много по-активно за развитието на нашата община, посочи Димитров. По думите му – замърсяването и екологичният проблем са маскирани от изграждането на фалшив медиен образ на благодетел.
Димитър Димитров направи анализ и на резултатите от местните избори от 2023 г. в Община Етрополе и попита – чии интереси ще защитават избраните представители на местната власт.
Ще разпространим на гражданите информацията, която имаме за екологични проблем в Етрополе – обеща Димитър Димитров.
По този повод „Екогласност“ и Инициативният комитет за Етрополе подготвят граждански протест и блокиране на магистрала „Хемус“ в района на Правец заради липсата на чуваемост на проблема.
Целите интервюта може да гледате във Ю- Туб канала на телевизия ЕВРОКОМ: