Що е то кмет?
Кметът е местен едноличен орган на изпълнителната власт с обща компетентност. Ръководи изпълнителната дейност в рамките на общината. Кметът е орган на изпълнителната власт, а не на местното самоуправление (Общинския съвет), олицетворение на принципа на децентрализацията – прехвърляне на правомощия от центъра към органите по места по силата на закон. Нарича се още градоначалник.
В България статутът, функциите и процедурата за избиране на кметове се определят от Конституцията на Република България, Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), Закон за администрацията (ЗА) и Изборния кодекс (ИК). Кметовете, подпомагани от назначената от тях администрация, взимат оперативните решения и осъществяват управлението на общината, кметството, района. Подлежат на контрол от страна на общинския съвет и на съда.
Да си начело на община означава да бъдеш отговорен за управлението на различните аспекти на живота в тази общност, включително инфраструктура, образование, здравеопазване, социални услуги и други.
Това включва планиране, изпълнение на политики, управление на бюджета и решаване на проблеми, свързани с общността.
Преди всичко, обаче, кметът на което и да е населено място в България е длъжен да спазва предизборните си обещания, чрез които е накарал гласоподавателите да му гласуват доверие.
Твърде честа практика у нас е предизборните обещания да бъдат забравяни непосредствено след изборите, от спечелилото лице.
И понеже е необходимо същите тези гласоподаватели да бъдат приспани, то веднага им се предлагат различни увеселения, било то под формата на зимни празници, било то различни мероприятия с много танци и песни, било то разнообразни видове конкурси и състезания!
Един вид: „Хляб и зрелища“.
Разбира се, в това няма нищо лошо, но какво се случва с предизборните обещания, какво става със същинската работа?
Мнозина от новоизбраните градоначалници не са в състояние да направят разлика между Община, клубове по интереси, местни организации.
Само, че разликата е огромна.
За съжаление се наблюдава неразбирането на факта, че да управляваш община не е като да управляваш например, „Клуб на клакьора“ или пък каквито и да е клубове, НПО-та и тн.
Също така не е като да ръководиш даден сектор в определено предприятие, дето хората, щaт не щaт се съобразяват с решенията ти, колкото и спорни да са те и не биха дръзнали да ги оспорват, поради страх от наказание или уволнение.
Да, лесно е да обещаеш, лесно е да очертаеш предстоящото розово бъдеще, но за всичко това е необходимо да си изработил план за действие по всяка една точка, да си се запознал отлично със законодателството, касаещо изпълнението на едно или друго обещание, изключително важно е и да имаш екип способен да ги изпълни, инак всичко остава в сферата на красивите думи или накратко, ЛЪЖА.
Примери за подобни случаи в нашата така прекрасна страна колкото искаш.
Обществото ни се е наслушало на думи като:
„Аз съм човек, който държи на обещанията си и ще изпълня докрай програмата си за управление“!
Но освен думи са необходими и дела.
До кога ще продължат подобни пагубни върху общността действия или по скоро бездействия, зависи само от нас самите.
Автор: Борил Караканов
пс Всяка прилика с действителни лица и събития е случайна!
