*

Основните пътища за въздействие на замърсителите върху здравето включват:

Тези частици могат да проникнат дълбоко в белите дробове и да доведат до възпалителни процеси, които са свързани с белодробен рак. Освен това, дългосрочното излагане увеличава риска и от други видове рак като рак на пикочния мехур и на гърдата.

• Газове като азотен диоксид (NO2) и озон (O3):

Те могат да увеличат риска от респираторни и сърдечно-съдови заболявания, а също така са свързани с повишен риск от белодробен рак.

Индустриални химикали като арсен, живак, пестициди и тежки метали често попадат във водоизточниците и могат да предизвикат мутации на клетъчно ниво, увеличавайки вероятността за развитие на рак.

Арсенът, например, е свързан с рак на кожата, черния дроб, бъбреците и белите дробове.

• Хлорирани въглеводороди и ПХБ (полихлорирани бифенили):

Излагането на тези химикали, които се използват в индустрията и селското стопанство, се свързва с повишен риск от рак на черния дроб, на кръвта и лимфната система.

Те могат да попаднат в храната и водата, а дългосрочното им натрупване в организма води до повишен риск от рак. • Тежки метали: Наличието на тежки метали като кадмий и олово в хранителната верига също е свързано с повишен риск от развитие на рак.

Замърсители в почвата като нефтени продукти и тежки метали могат да попаднат в растенията и по този начин в хранителната верига, което увеличава риска от рак при хората.

Това е естествен радиоактивен газ, който се образува в земята и може да се натрупва в затворени помещения като домове и офиси. Радонът е втората най-честа причина за белодробен рак след тютюнопушенето. • Ултравиолетова радиация: Дългото излагане на слънчева радиация увеличава риска от рак на кожата, особено меланом.

Някои от веществата, които се използват в производството на пластмаси, като бисфенол А (BPA), са ендокринни разрушители и могат да предизвикат хормонални промени, които увеличават риска от рак на гърдата и простатата.