Едно ново заглавие в българската литература грабна вниманието в декемврийското издание на Панаира на книгата в НДК в самия край на 2022 г. Романът „Спомен за Йона“ на Ангел Добрев, музикант, фолклорист, композитор, педагог, човек на културата, с широки интереси, бе представен като ново заглавие на най-престижния книжен форум у нас. Авторът е родом от село Ямна, Община Етрополе, и винаги е подчертавал, че се гордее с родното си място.
Романът „Спомен за Йона“ е първият по рода си в етрополския регион.
Издаден е от издателство „Асеневци“ и се разпространява в цялата страна чрез книжарниците „Сиела“ и „Хеликон“.
Мечтата на автора е да направи представяне на книгата си в Етрополе и Тетевен.
Сюжетите в романа „Спомен за Йона“ се развиват в село Черни Вит, село Ямна и в Етрополе. Героите са действителни и са живели след началото на ХХ век. Голяма част от тях авторът познава лично, а в романа те фигурират
под истинските им имена. Непроменени са и имената на местностите в този район.
Главната героиня – Йона е майката на автора, която наред с качествата си на всяка една жена в Балкана, е била дарена свише със способността да лекува хора и животни с билкови отвари, мехлеми, леене на куршум и баене. В романа има описан случай, който вкарва медицинската наука в размисъл: Тя успява да излекува професор по медицина, за който в болницата са казали, че е болен от гангрена.
Интересна е философията на тази жена за научната медицина и за онези лекари, загърбили Хипократовата клетва, и превърнали своята професия в търговия. Книгата показва бита, обичаите и здравата морална основа, на която съществуват тези малки общности по махалите в тези две села, тяхната отговорност към ближния и съседа и готовността за непоканена помощ във всеки един момент на деня и нощта. Действието се върти около две фамилии и разкрива силно патриархалните канони на живота в тези времена. В същото време авторът ясно е показал здравите морално-нравствени устои на хората в стремежа им за оцеляване в сурова среда и жаждата им за нов, по-добър живот за тях и техните деца.
Като фолклорист и народопсихолог Ангел Добрев не пропуска да опише и обичаите, нравите и традициите на планинските хора, както и техните противоречиви мнения за бъдещето на децата. Романът е пропит от несъмнено уважение и обич към тези достойни хора, трудещи се от тъмно до тъмно, за да осигурят собственото си съществуване. Авторът е оставил специален момент на времето, в което селският човек тръгва към града, за да избави себе си и своята челяд на към по-добро. Главната героиня – Йона е изведена в предна линия и показана като олицетворение на жилавата, мъдра и борбена природа на българката.
Ангел Добрев е роден на 1 януари 1957 г. в село Ямна, Етрополе. Завършва Средното музикално училище в Котел със специалност гъдулка, а след това– Академията за музикално танцово и изобразително изкуство – Пловдив със
специалност „Музикална педагогика“. През 2000 г. участва в майсторския клас по композиция на Паул Дитер и Божидар Спасов. От 1982 работи като артист-оркестрант в Оркестъра за народна музика при БНР, а от 2000 – и
като хоноруван преподавател във Факултета по начална и предучилищна педагогика в СУ „Св. Климент Охридски“. Ангел Добрев е основател, композитор и участник в оркестър „Фолк“ за автентичен фолклор и камерна формация „Етнос” за световна музика. Участва във фолклорни фестивали, семинари и етнопроекти в много страни от Европа. Има записани над 450 авторски произведения във фонда на Националното радио. Автор е на книги по методика на преподаване свиренето на гъдулка, както и на сборник с 471 непубликувани досега автентични народни песни от Северна България, излязъл през 2021 г.