Хората обикновено вземат заеми от банка за различни цели, като например за покупка на имот, автомобил или други дейности, за покриване на неотложни разходи или за инвестиции в бизнеса си.
Понякога се теглят заеми и запокриване на дългове или за финансова подкрепа в спешни ситуации.
Решението да се вземе заем обикновено зависи от конкретните финансови нужди и възможностите на заемополучателя.
„На 26 март се проведе 7-то редовно заседание на Общински съвет Етрополе. На него присъстваха 16 общински съветници. Oтсъстваше Венета Гергова от ПП „ГЕРБ“.
С 8 гласа „за“, 7 „против“ и един „въздържал се“ отново не бе прието предложението на кмета инж. Владимир Александров да се предоговори кредита, теглен от Димитър Димитров от „Фонд ФЛАГ“ ЕАД в края на мандата му през лятото на 2023 г. Целта е да се поискат по-изгодни условия за Общината поради факта, че настоящите клаузи са неприемливи. Кметът предлага Общината да води разговори за разсрочване на общинския дълг, за да могат вноските по кредита значително да се понижат. Практика е общините да теглят заем за максималния срок от 15 години, с което погасяването му няма да се усети и да натежи на съответния общински бюджет.
Желанието на инж. Александров е общинските съветници да му позволят да поиска по-изгодни условия и рефинансиране на кредита, изтеглен от предходното управление на Община Етрополе и след това да се прецени кой вариант е най-изгоден и целесъобразен за Общината. При сегашните условия, Община Етрополе е длъжна да внася всеки месец по 56 200 лв. в период на 5 години и половина.
Основният аргумент за рефинансиране е, че с намаляване на размера на месечната погасителна вноска, ще се освободи финансов ресурс, който да бъде насочен и използван за реализиране и на други приоритетни дейности. Реално с разликата в месечната вноска, която ще трябва Община Етрополе да погасява, ако се предоговорят условията, ще може всеки месец да се строи по една детска площадка в града и населените места или да се използва за други належащи нужди.“
Това е извадка от сайта на община Етрополе.
Всичко звучи много добре – рефинансиране, удължаване срока на заема, вкарва се и драматична нота:
„Ще може всеки месец да се строи по една детска площадка в града и населените места или да се използва за други належащи нужди.“
Ама как звучи само?!
Детски площадки, належащи нужди, истински социалистически реализъм!
Само, че никъде не се споменават конкретните финансови параметри на предложението на г-н Александров за предоговарянето на заема. Защо ли?
Вярно ли е, г-н Александров, че подобно рефинансиране ще увеличи стойноста на заема?
Това показват кредитните калкулатори.
Тоест, в края на искания от вас 15 годишен период, гражданите на община Етрополе, ще са платили с над половин милион лева лихви повече, отколкото при вече одобреният петгодишен кредит!
Второ: Защо трябва да завещавате заеми на следващите поколения?
Нима не бихте могли, тъй мъдро да управлявате, че още в рамките на вашият мандат (в случай, че го изпълните до края) община Етрополе, да няма финансови задължения, като по този начин ще спестите на етрополци бъдещите лихви?
Нима не бихте могли, да убедите бизнеса в града да бъде по сговорчив?
Или както се казва:
Да развърже кесиите и помогне за превръщането на общината в райско кътче, по подобие на много други общини?
Говоря за така нареченото публично-частно партньорство.
Разберете, предизборната кампания отдавна приключи и е крайно време за дела, а не думи!
А делата трябва да са осмислени и в тях да има отговорност и ред.
Борил Караканов
Екипът на www.zaetropole.com е готов да публикува Вашите сигнали. Изпращайте своите материали на info@zaetropole.com.
Снимка: община Етрополе