*

Петко Вълков Шаньов е роден на 8 юни 1865 година в махала Равна (Бойковец).

Той произхожда от рода Джамбови – голяма фамилия, преселила се през 1810 година от Одринско в село Разлив.

Баща му, Вълко, се укрива в Равна, за да избяга от турските преследвания, а именно там се ражда Петко, човек, който с времето доказва, че носи най-добрите добродетели на своя род.

Земеделец и баща на многобройна челяд Петко Шаньов продължава земеделското дело на баща си, като отдава особена страст на овощарството. Заедно със съпругата си Гена отглеждат с любов девет деца: близнаците Вълко и Васил, близначките Мона и Симона, както и Гена, Куна, Мария, Георги и Цено.

Войните в периода 1912-1918 година поставят семейството пред тежки изпитания.

През 1915 година, по време на Балканската война, Гена не издържа на трудностите и умира, оставяйки децата сами, най-голямото от които е едва на 14 години.

Петко Шаньов участва в Балканската война, като се отличава с храброст в битките за Одрин през 1913 година. За проявената си смелост е повишен в чин фелдфебел.

На бойното поле губи някои от най-близките си другари, а по-късно се сражава и на Североизточния фронт.

След завръщането си от фронта, Петко Шаньов се заема с каузи в полза на обществото.

Една от първите му инициативи е изграждането на паметник в чест на загиналите от родния край.

Той дарява най-добрата част от земята си за това свято дело, което се увенчава с успех.

Паметникът се превръща в място за поклонение, а от 1820 година (по стар стил) на 1 ноември – деня на Свети Иван Рилски, в Равна започва да се провежда голям събор, който събира хора от цялата околия, Правец, Разлив и Лъжене (Трудовец).

Друга значима инициатива на Петко Шаньов е изграждането на училище в Равна. Благодарение на усилията на петчленен инициативен комитет, в който той участва, през 1922 година училището отваря врати и дава шанс на децата от махалата да получат образование.

Кмет на Етрополе и обществен деец Петко Шаньов играе важна роля в обществения живот на Етрополе. Признанието за неговата активност идва през 1931-1932 година, когато е избран за кмет на града.

Въпреки високия си пост, той остава скромен и всеки ден изминава пеша по седем километра, за да стигне до работата си и обратно. Като общественик, той допринася и за благоустройството на родната си махала, като определя мястото на местните гробища в Равна.

Петко Шаньов умира на 21 юли 1951 година. Неговото погребение се превръща в символичен акт, той е първият човек, погребан в новото гробище, чието място сам е определил.

Животът му е пример за родолюбие, трудолюбие и обществена отдаденост.

Оставя след себе си не само многолюдна челяд, но и дела, които и до днес напомнят за неговия принос към родния край.