Закриването на вестници може да има няколко негативни последици. Това може да доведе до ограничаване на свободата на словото, намаляване на достъпа до информация и намаляване на разнообразието на медийните източници.
И при всички случаи ограничава демократичния дебат и прозрачността в обществото.
След закриването на футболният отбор „Чавдар” Етрополе и премахването на „Гъбката”, дойде време и за закриване на медии в нашия град.
На провелата се среща на етрополци живеещи в София на 30-ти март, кмета на община Етрополе инж. Владимир Александров обяви, че общинският вестник „Етрополски Преглед” (съществуващ от почти 100 години) повече няма да излиза.
А неговото място ще заеме вестник „Етрополе за хората” издаван от ИК „Труд“ , вестник със сериозен корпоративен уклон.
Първият брой на „Етрополски преглед” излиза на 19 януари 1926 г. и се издава от „Етрополска дружба”, във формат списание.
След 9 септември 1944 г. „Етрополски преглед” става общински и започва да излиза като ежемесечен вестник и така да есента на 2023 г.
В Сдружение За Етрополе винаги сме се опитвали да опазим историята, културата и медиите.
Точно поради тази причина сме категорично против премахването на вестник „Етрополски преглед”. Вестникът пази чрез себе си хора, мнения, снимков материал, събития, празници, хубави и лоши новини, редактори, журналисти, а сега всичко това ще бъде захвърлено в канала на историята.
Това е все едно да спреш от печат „Държавен вестник” и да поставиш на негово място вестник „Труд” или който и да е друг.
Самите ние сме работили в „Етрополски преглед” и никога през този период не сме си помисляли да предложим: „Дайте да спрем този и на негово място да издаваме „Етрополе – вчера, днес и утре”.
Кой сме ние? И как някой би си го позволил?
За нас беше чест да работим за общинския вестник, да направим нещо хубаво, постоянно, което да остане в историята.
Няма нужда да гадаем какви са целите на кмета. Те са видими с просто око.
Закриване на медии, фейсбук страници, заличаване всичко и навсякъде, така че да започне новото начало.
„Нова епоха“”, така определи стъпването си в длъжност В. Александров, очевидно точно това е имал предвид.
Един вид новото летоброене на град Етрополе.
Предлагаме да се промени историята на нашия град и да се напише, че е създаден на 15 ноември 2023 г. – тогава встъпва в длъжност новият градоначалник.
Какво ще е следващото нещо, което ще заличите, премахнете или пък ограничите?