Роден на 09.01.1957 г. в с. Ямна, Етрополско. Първите си уроци по гъдулка получава в читалището в гр.Етрополе от тамошния читалищен деятел Васил Спиридонов.
1971-1976 г. – учи в Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев” в гр. Котел, специалност – гъдулка.
1976-1978 г. – отбива военната си служба в Ансамбъла на Главно управление на строителни войски, където пее в хор „София”и свири на гъдулка в народния оркестър към танцовия състав.
1978-1982 г. – учи в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в гр. Пловдив.
От 1982г. свири в състава на Оркестъра за народна музика при Българското национално радио.
През 1985 г. Ангел Добрев записва и първата си композиция с Оркестъра за народна музика на БНР. От тогава до днес той е създал повече от 400 авторски произведения. За творческа база използва българския музикален фолклор – пише инструментална музика, обработки за народен хор, съпроводи на песни от различни фолклорни области, камерна, симфонична и етно музика, а така също и музика за духови оркестри. Композиционният му актив включва и музика за нестандартни състави; за симфоничен оркестър, народен хор и два народни инструмента; за брас квинтет; за духов квартет; пиеса за туба и флейта, музика за фестивала „Златния кос”, за голям симфоничен оркестър и други.
Основава към Студентски ансамбъл „Зорница” инструментална група „Фолк”, с която пътува и изнася концерти във Франция, Норвегия, Финландия, Германия, Израел, Гърция и Швейцария и др.
Заедно с Асен Павлов създават гъдулковия квартет „Етнотикс”, който става неразделна част от Ансамбъл „Чинари”..
2000 г. участва в международния фестивал „Мартенски музикални седмици”, в класа по композиция на немския композитор Паул Дитрих.
2001 г. е поканен /единствен от България/за участие в международен етнопроект, където свири с музиканти от Германия, Индия, Швейцария, Индонезия, Китай, Монголия, Турция и Франция.
Освен гъдулар и композитор в ОНМ при БНР, той активно се занимава и с педагогическа дейност. Двадесет години обучава деца в Детско –юношеския ансамбъл „Изворче” към Националния дворец на децата в София да свирят на гъдулка, като в същото време ръководи и детския учебен оркестър. Подготвил е десетки ученици за специализираните училища по фолклор в гр.Котел и с.Широка лъка. Дългогодишен преподавател по гъдулка и диригент на студентския народен оркестър във Факултета по начална и предучилищна педагогика на СУ „Св.Климент Охридски”. Също така преподава и в Националното училище по изкуствата „Л.Пипков” в София –отново по гъдулка.
Участва в различни семинари както в България, така и в чужбина. От педагогическия му опит са се възползвали любители на българската народна музика от Австралия, Япония, САЩ, Гърция, Германия, Белгия, Израел, Норвегия, Португалия, Холандия, Англия и др.
Автор е на публикации в печата, свързани с проблемите на българския фолклор.
Автор е на три диска – „Гласовете на България” -1-ва част, „Зебровица” и „Открий красотата на българската народна музика”, в които участва като изпълнител, аранжор, автор на музика и продуцент. Негова музика участва в редица сборни дискове, издавани както в България, така и в чужбина.
Автор е на две книги: „Да свирим на гъдулка”-1 и 2 част, които са преведени и на английски.
Член е на Съюза на българските композитори.
Доктор по музикална педагогика в СУ „Св.Климент Охридски”.
Носител е на редица награди. Удостоен е с наградата „Пазител на традицията”, връчена му от Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите в България.
За своя 60 годишен юбилей Ангел Добрев е удостоен със „Златна лира” връчена му от Съюза на музикалните и танцови дейци в България.
Линк към YOU TUBE страницата на Ангел Добрев: